|
Doktorjelölti ösztöndíjasok - 2011 |
|
A szén nanocsövek ipari méretű előállításának terjedése következtében áruk folyamatosan csökken így felhasználásuk is egyre szélesebb körűvé válik. Ahhoz, hogy alkalmazásuk biztonságos legyen, elengedhetetlen viselkedésük alapos ismerete a környezet különböző közegeiben (talajban, vízben és levegőben). A szén nanocsövek relatíve nagy fajlagos felületük miatt kiemelkedő szorpciós tulajdonságot mutatnak. A környezettel való kölcsönhatásokban meghatározó szerepe van felületük hidrofil/hidrofób sajátságainak, mely heteroatomok (elsősorban oxigén és nitrogén) beépítésével hangolható.
Doktori munkám célja a szén nanocsövek morfológiájának és felületkémiájának szerepének felderítése környezetkémiai vonatkozású kölcsönhatásaikban.
A szénminták morfológiai jellemzéséhez gázadszorpciót (nitrogén, széndioxid, propán, vízgőz) és kisszögű röntgenszórást (SAXS), felületkémiai tulajdonságainak vizsgálatára röntgen-gerjesztéses fotoelektron-spektroszkópiát (XPS), Raman-spektroszkópiát, tömegspektroszkópiával kombinált hőmérsékletprogramozott deszorpciót (TPD-MS), potenciometrikus titrálást, pásztázóelektronmikroszkópiát (SEM) és nagyfelbontású transzmissziós elektron-mikroszkópiát (HRTEM) alkalmazok.
A csak C, továbbá O- és N-atomokat tartalmazó szén nanocsövek viselkedését modellszennyezők egy ill. két szennyezőt tartalmazó vizes oldataiban vizsgálom, szisztematikusan változtatva a pH-t és az ionerősségét. Az alkalmazott modellszennyezők: aromás kismolekulák és fehérjék.