|
BMe Kutatói pályázat |
|
Kutatási munkám alapját a teljesítmény LED-ek erősen hőmérsékletfüggő működése jelenti. Alapos mérési és tervezési eljárások segítségével a LED-alapú fényforrások hatásfoka és megbízhatósága egyaránt tovább növelhető. A megbízhatóság vizsgálata és modellezése szintén a kutatási témám része. A végső cél egy olyan LED-modell felállítása, amelynek segítségével egy lámpatest mindenkori állapota már a tervezési idő alatt meghatározható.
Kutatómunkámat a BME Elektronikus Eszközök Tanszékének termikus laboratóriuma teszi lehetővé. A labor legfontosabb felszerelései közé tartozik két LED-mérő állomás a hozzá tartozó T3Ster termikus tranziens teszterrel és CAS 140CT spektroradiométerrel, egy Weiss WK3-340/70 klímakamra, egy standard LM-80-08 öregítő kamra és különféle termosztálási megoldások. A LED-ek mérése integráló fotométer gömb segítségével történik.
A LED-es világításra történő átállás terjedését (1. ábra) elsősorban a LED-ek kellő mértékben megnövekedett hatásfokának és fényhasznosításának köszönhetjük. A szilárdtest fényforrások alkalmazása azonban nem kevés technikai kihívás elé állítja a tervezőket és a gyártókat. Kulcsfontosságú feladattá vált a lámpatestek megfelelő hűtése, ugyanis a hőmérséklet növekedésével a LED-ek hatásfoka és várható élettartama is számottevő mértékben romlik. Elégtelen hűtés esetén nemcsak a LED-ek kerülnek sokkal kedvezőtlenebb munkapontba, de az eszköz öregedése is felgyorsul, ami a hatásfok további romlásával jár, valamint megnövekszik az eszköz hirtelen meghibásodásának valószínűsége is. A LED-es lámpák, lámpatestek tervezése a legtöbb esetben még mindig ökölszabályok alapján történik, és noha ezeket sok gyártó alapos tesztek alapján folyamatosan felülvizsgálja és igazítja, a céltudatos tervezés még mindig újabb és újabb előnyöket tartogat.
1. ábra: a „LED-esítés” hatása az utcaképre (balra) a nagynyomású nátriumlámpák élénksárga színei mellett (jobbra) [Forrás]
LED-ek termikus kérdéseinek tárgyalásakor gyakran a környezet hőmérsékletét határozzák meg, pedig a LED-ek nyitófeszültsége és fényárama a LED pn-átmenetének hőmérsékletétől függ, ez viszont a mai teljesítmény LED-ek esetében számottevően melegebb a környezetüknél. Sok esetben gyártói adatlapokban is fellelhető ez a probléma, de jellemzően akkor sem kapunk teljes képet a hőmérsékletfüggésről, ha a működési paraméterek a LED chip hőmérséklete függvényében szerepelnek. Ennek fő oka az lehet, hogy az úgynevezett izotermikus nyitóáram – nyitófeszültség – sugárzott teljesítmény-karakterizálás a jelenlegi szabványok mellett meglehetősen bonyolult és időigényes eljárás. Megfelelő és részletes modell szükséges azonban az olyan szimulációk elvégzéséhez, amelyekkel – a korábbi ökölszabályokat felváltva – meghatározható a LED-es lámpatestek üzemi hőmérséklete, fényárama, feszültsége, felvett teljesítménye.
A kutatási munkám során a cél egy olyan „Ipar 4.0” szemléletű tervezési megoldás alapjainak kidolgozása, amelynek segítségével nem csak a hőmérsékletváltozás határozható meg, de az eltelt üzemidő hatásait is kiküszöbölő vezérlés, vagyis a lámpatest fényárama akár a teljes élettartam során állandó értéken tartható. Ezáltal csökken a villamosenergia-fogyasztás, a várható élettartam pedig növekszik. Nem utolsósorban, javul a lámpa által nyújtott vizuális komfort, hiszen annak fényáramát nem kell 10–30%-kal túltervezni a későbbi fényáram-csökkenés kompenzálása érdekében.
Állandó nyitóáram értéken a lámpatest fényárama a hőmérséklet emelkedésével csökken. Ha a megkövetelt minimális fényáramot minden körülmény között teljesíteni kell, akkor a LED-ek nyitóáramát a várható legmelegebb hőmérsékletnek megfelelően kell beállítani. Az év túlnyomó részében viszont szükségtelenül nagy lesz a lámpatest fényárama, amely a villamos fogyasztást és a LED-ek öregedését indokolatlanul növeli és gyorsítja.
Ehhez hasonló helyzetet okoz a LED-ek öregedéséből fakadó, az eltelt üzemidővel folyamatosan tapasztalható fényáram-csökkenés. A mindenkor megkövetelt megvilágítási érték biztosítása érdekében a lámpát a kezdeti időpontban annyival kell túltervezni, hogy annak várható fényárama a tervezett csere idejére is a kritikus érték felett maradjon. Ez a teljes üzemidő alatt jelentős többletfogyasztást és az eszköz gyorsabb degradációját okozza.
A kutatott eljárás alapja a LED ún. multi-fizikai áramkör-szimulációs modellje [1], amely alkalmasan leírja az elektromos, termikus és optikai működési paramétereket és ezek egymásra hatásait. A modell része a LED-tok termikus kompakt modellje is, amelyhez folytonosan csatlakoztatható a mindenkori hűtőszerelvény termikus modellje. A Spice áramkör-szimuláció során a bemeneti áram és a környezeti hőmérséklet megadása után meghatározhatóak a lámpatestre szerelt LED(ek) üzemi paraméterei, a pn-átmenet(ek) hőmérséklete, a nyitófeszültség, a hatásfok, illetve az előbbiek alapján a sugárzott teljesítmény és a teljes fényáram.
A LED modell előállításához elsődlegesen a LED fentebb tárgyalt izotermikus karakterisztika-serege szükséges, amelyből alkalmas illesztési metódussal határozhatóak meg a modellparaméterek értékei.
A LED-ek öregítésére legelterjedtebben elfogadott módszert az IES LM-80-as leírás rögzíti, a teszt eredményeinek további extrapolálása pedig a TM-21-11-es eljárás – és az Arrhenius-egyenlet – segítségével lehetséges. Ezek eredményei és a LED kezdeti multi-fizikai modellje segítségével bizonyos elhanyagolásokkal már végezhetőek élettartam szimulációk, de az elvben pontos eredményeket az eltelt üzemidőtől függő modellparaméterek nyújtanák.
Lámpatest rendszer szintű szimulációja
Egy 48 LED-et tartalmazó köztéri lámpatest termikus kompakt modellje és az általam előállított LED-modellek segítségével elvégeztem a lámpatest rendszer szintű szimulációját (2. ábra). Ennek segítségével meghatároztam az üzemi fényáram és a felvett teljesítmény értékét a környezeti hőmérséklet és a nyitóáram függvényében. A rendszer szintű szimuláció fontossága belátható: a LED-ek termikus egymásra hatása miatt nem elegendő az egyedi LED-ek munkapontjának extrapolációja [2].
2. ábra: a PearlLight 48 lámpatest CAD-modellje a LED-ek pozíciójával (balra);
a lámpatestre szerelt CREE XPE LED-ek szimulált üzemi pn-átmenet hőmérséklete (a rácspontok megfelelnek a 6x8-as LED mátrix elemeinek)
Konstans fényáramú meghajtás és a lámpatest deszkamodellje
A nyitóáram-nyitófeszültség és a hatásfok karakterisztikák hőmérsékletfüggése miatt a LED-es lámpatestek üzemi fényárama a hőmérséklettel ellentétesen változik. A kapott eredmények alapján olyan vezérlési sémát dolgoztam ki, amely a hőmérséklettől független, állandó fényáramtartást biztosít (3. ábra) [3-7]. A vizsgált lámpatest egy, a gyártótól kapott példányának módosítása után a metódust terepi és laboratóriumi mérésekkel is igazoltam (4. ábra). A séma segítségével elérhető éves villamosenergia-megtakarítás becslésére esettanulmányt végeztem archív meteorológiai adatok segítségével (5. ábra). A megtakarítás mértéke erre a lámpatest típusra az üzem közben várható legmagasabb hőmérséklet függvényében 3-5%-ra adódott.
3. ábra: a lámpatest rendszer szintű szimulációinak eredménye, a nyitóáram és a hőmérséklet függvényében: a teljes üzemi fényáram (balra) és a felvett elektromos teljesítmény (jobbra) – a fekete görbék az állandó fényáramú vezérlést jelölik
4. ábra: a lámpatest sugárzott teljesítményének és fényáramának terepi (balra) és laboratóriumi, klímakamrában végzett (jobbra) mérési eredményei 24 °C-ra normálva, az állandó nyitóáramú és az okos vezérlés esetén
5. ábra: a lámpatest hőmérsékletfüggő fényáramának (balra) és felvett elektromos teljesítményének (jobbra) szimulációs eredményei, a Szombathelyen rögzített napi középhőmérsékletek alapján. Az állandó nyitóáramú meghajtás szinte a teljes év során a szükségesnél több fényáramot biztosít.
Konstans fényáram a teljes üzemidő alatt
A Luxeon Z LED minták LM-80-08 szabvány szerinti, tanszéken végzett öregítése során az előírt méréseken felül izotermikus feszültség – áram – optikai teljesítmény karakterisztikák mérése is megtörtént. A mérések eredményeit felhasználva előállítottam az öregített LED-ek multi-fizikai modelljeit, majd ezeket a fentebb tárgyalt köztéri lámpatest kompakt termikus modelljével teoretikusan egybeépítve megvizsgáltam az új és a virtuálisan öregített lámpatest üzemi karakterisztikáit.
A teoretikus lámpatest fényárama 8200 lumenre adódott a LED-ek névleges 700 mA közeli nyitóárama mellett. Az ehhez a fényáramhoz tartozó értékeket a 6. ábrán (jobbra) zöld (új) és piros (öregített), jelölőkkel is ellátott görbék mutatják. A lámpatest 6000 órás állapotában ~780 mA-es nyitóáram biztosítja a szükséges fényt, állandó áramú meghajtás esetén tehát legalább ezzel kell tervezni az új lámpatestet is. [7-10]
6. ábra: az új és öregített Luxeon Z LED-ek sugárzott teljesítmény görbéi (balra), és a belőlük virtuálisan épített lámpatest szimulált teljesítményfelvétele (jobbra), külön jelölve a 8200 lumenes értékeket
Az állandó fényáramtartást biztosító vezérlési megoldás segítségével a LED-ek üzemi pn-átmenet hőmérséklete is csökkenthető, amely számottevően növelheti a LED-ek várható élettartamát is. A publikációimban javaslatot tettem LED-ek új életciklus-vége feltételére: az öregedést is kompenzáló szabályozások esetén a fényáramtartás kritériumok (pl. L90) helyett javasoltam a fényhasznosítás-tartás (pl. ηv90) lehetőségét.
A pn-átmenet csökkentett üzemi hőmérsékletének köszönhető élettartam-növekedés vizsgálatára új elméletet dolgoztam ki [11], amelynek segítségével a változó hőmérséklet és nyitóáram függvényében vizsgálható a LED-ek mindenkori állapota, vagyis az öregedés folyamata. Az LM-80-08-as teszteredmények és a LED kezdeti multi-fizikai modellje segítségével elvi modellt készítettem egy teljes eszközélettartamra vonatkozó állandó fényáramtartó vezérlésre (7. ábra), illetve vizsgáltam ennek előnyös hatásait az energiamegtakarítást és a megnövelt élettartamot illetően (8. ábra).
7. ábra: egy teljesítmény-LED öregedésének (balra) és fényáramának (jobbra) modellezése állandó nyitóáram és állandó fényáram esetén, archív meteorológiai adatok alapján
8. ábra: a vizsgált LED-típus becsült fogyasztása és élettartama állandó nyitóáramú és állandó fényáramú meghajtás esetében
Modellparaméterek az eltelt üzemidő függvényében
A Luxeon Z LED minták öregített karakterisztikái segítségével előállítottam az eszköz eltelt üzemidőtől függő multi-fizikai modelljeit és megvizsgáltam a kapott modellparaméterek változását [12]. A 9. ábrán látható, hogy az 5 különálló LED-minta modellparaméterei igen hasonló trendet mutatnak; ezek a trendek azonban különböző öregedési mechanizmusok együtteséből adódnak (10. ábra). A vizsgálat fontos tanulsága, hogy a degradációs folyamatok pontosabb feltárásához és a modell időbeni extrapolációjához a Luxeon Z típus esetén nem elegendő a szabvány által minimálisan megkövetelt 6000 órás öregítési idő.
Ezen tapasztalatok felhasználásával újabb, szélesebb körű öregítési tesztet indítottam, melynek mérései jelenleg is folyamatban vannak. A tématerület további vizsgálata a jövőbeni kutatómunkám tárgyát képezi.
9. ábra: a multi-fizikai modell egy-egy modellparaméterének alakulása az eltelt üzemidő függvényében
10. ábra: az öregített Luxeon Z minták átlagolt nyitófeszültsége (balra) és hatásfoka (jobbra) az eltelt üzemidő függvényében
Az általam végzett és továbbiakban tervezett kutatási munka jellemzője, hogy hazai és külföldi világítástechnikai és LED-fotometria területén jártas ipari partnerekkel (HungaroLux Light Kft., LightingLab Kalibráló Kft., Mentor – a Siemens business, Signify, Lumileds, PI-Lighting, stb.) való tudományos-technikai együttműködésen alapul (pl. Delphi4LED H2020 ECSEL projekt), ahol a munka tudományos hátterét a BME EET szilárdtest világítástechnikai kutatócsoportja és a BME EET termikus és megbízhatósági laboratóriuma jelenti. A tervezett további kutatásaim eredményei hasznos kiegészítésként szolgálhatnak a jelenleg is futó K 128315-ös számú NKFIH (OTKA) projekthez, illetve a tanszéken pályázott EIT Digital 2020-as, a PISEO, a Signify és a BME alkotta konzorcium Digital4LED (New Digital Flow For LED-based Product Development) projekthez, így a részeredmények akár azonnal felhasználhatóak lehetnek, ezzel visszacsatolást nyerve több vezető európai világítástechnikai nagyvállalattól (pl. Signify) is.
A 2017-es amszterdami THERMINIC konferencián közzétett eredményeink elismeréséül 2018. március 22-én a kaliforniai San Jose-ban vehettük át a „Harvey Rosten Award for Excellence” szakmai elismerést.
Kapcsolódó saját publikációk listája:
[1] Poppe András, Hegedüs János, Szalai Albin:
Multi-domain modeling of power LEDs based on measured isothermal I-V-L characteristics
In: anon (szerk.) Proceedings of the CIE Lighting Quality & Energy Efficiency Conference
Vienna, Ausztria: International Commission on Illumination (CIE), (2016) pp. 318–327. Paper: OP56, 10 p.
[2] Hegedüs János, Poppe András:
Simulation of luminaires based on chip level multi-domain modeling of power LEDs
In: Dariusz, Sawicki; Piotr, Pracki (szerk.) Proceedings of the VI. IEEE Lighting Conference of the Visegrad Countries LUMEN V4; New York, Amerikai Egyesült Államok : IEEE, (2016) pp. 59-64., 6 p.
[3] Hegedüs János, Hantos Gusztáv, Poppe András:
Embedded Multi-domain LED Model for Adaptive Dimming of Streetlighting Luminaires
In: András, Poppe (szerk.) Proceedings of the 22nd International Workshop on THERMal INvestigation of ICs and Systems (THERMINIC'16); Budapest, Magyarország: BME Elektronikus Eszközök Tanszék, (2016) pp. 208–212., 5 p.
[4] Hegedüs János, Horváth Péter, Hantos Gusztáv, Szabó Tamás, Szalai András, Poppe András:
A New Dimming Control Scheme of LED Based Streetlighting Luminaires Using an Embedded LED Model Implemented on an IoT Platform to Achieve Constant Luminous Flux at Different Ambient Temperatures
In: Matej, B. Kobav (szerk.) Proceedings of Lux Europa 2017; Ljubljana, Szlovénia: Lighting Engineering Society of Slovenia, (2017) pp. 87–92., 6 p.
[5] Hegedüs János, Poppe András:
Közvilágítási lámpatestek karakterizálása multi-domain LED modellekkel – a LED karakterisztikáktól a lámpatest üzemi fényáramáig
ELEKTROTECHNIKA 110: 3–4 pp. 13–20. (2017)
[6] Hegedüs János, Horváth Péter, Szabó Tamás, Szalai András, Poppe András:
A New Dimming Control Scheme of LED Streetlighting Luminaires Based on Multi-Domain Simulation models of LEDs in order to Achieve Constant Luminous Flux at Different Ambient Temperatures
In: P, Zwick (szerk.) PROCEEDINGS of the Conference on "Smarter Lighting for Better Life" at the CIE Midterm Meeting 2017; Vienna, Ausztria: Commission Internationale de l'Eclairage, (2017); pp. 267–276, 10 p.
[7] Hegedüs János, Hantos Gusztáv, Poppe András:
Light output stabilisation of LED based streetlighting luminaires by adaptive current control
MICROELECTRONICS RELIABILITY 79 pp. 448–456., 9 p. (2017)
[8] Hegedüs János:
LED-es lámpatestek többlet energia megtakarítási lehetőségei termikus és élettartam szempontokat figyelembe vevő, modell alapú tervezéssel
ELEKTROTECHNIKA 111: 6–7-8 pp. 21–26. , 6 p. (2018)
[9] Poppe, András ; Farkas, Gábor ; Gaál, Lajos ; Hantos, Gusztáv ; Hegedüs, János ; Rencz, Márta
Multi-Domain Modelling of LEDs for Supporting Virtual Prototyping of Luminaires
ENERGIES 12: 10 Paper: 1909, 30 p. (2019)
[10] Hegedüs János, Hantos Gusztáv, Poppe András:
LED-es lámpatestek modell alapú tervezése
In: Némethné dr. Vidovszky, Ágnes; Poppe, András (szerk.) Világítástechnikai Évkönyv 2018-2019; Budapest, Magyarország: MEE Világítástechnikai Társaság, (2019) pp. 83–89., 7 p.
[11] Hegedüs János, Hantos Gusztáv, Poppe, András:
Lifetime Iso-flux Control of LED based Light Sources
In: W, Luiten; J, Janssen; G, Martin (szerk.) Proceedings of the 23rd International Workshop on THERMal INvestigation of ICs and Systems (THERMINIC'17)
New York, Amerikai Egyesült Államok : IEEE, (2017); Paper_181 , 5 p.
[12] Hegedüs János, Hantos Gusztáv, Poppe András:
A step forward in lifetime multi-domain modelling of power LEDs
In: Proceedings of the 29th Session of the CIE; Vienna, Ausztria: International Commission on Illumination (CIE), (2019) pp. 1154–161., 8 p.
MTMT link a teljes publikációs listához
Linkgyűjtemény
T3Ster termikus tranziens teszter