|
BMe Kutatói pályázat |
|
A grafén1 egyetlen atom vastagságú, kétdimenziós grafitréteg. Egyedi elektromos és mechanikai tulajdonságainak köszönhetően sokféle alkalmazásra ad lehetőséget a hajlékony kijelzőktől a biokémiai érzékelőkig [1]. A különféle nanorészecskékkel történő funkcionalizálás tovább javíthatja a grafén tulajdonságait. A fém vagy félvezető nanorészecskék2 optikai, elektromos és kémiai tulajdonságai eltérnek az azokat alkotó atomok, molekulák tulajdonságaitól, valamint a megfelelő tömbi anyagok tulajdonságaitól is. A grafén, az alá- vagy ráhelyezett nanorészecskékkel együtt olyan hibrid anyagot képez, amely kiegészítő új tulajdonságokkal rendelkezhet a grafén és a nanorészecskék közti kölcsönhatás miatt. Az ilyen hibrid szerkezetek számos területen, mint például a nanokompozitok, szenzorok, napelemek vagy katalízis területén nyerhetnek alkalmazást [2].
Munkámat Dr. Osváth Zoltán3 témavezetésével végzem a Magyar Tudományos Akadémia4 Energiatudományi Kutatóközpont5 Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetében6 (MTA EK MFA).
A grafén és egyéb kétdimenziós anyagok vizsgálata a Nanoszerkezetek Laboratóriumban közvetlenül a grafén felfedezését követően megkezdődött. Munkatársaim számos, világszinten is jelentős eredményt értek el, amelyeket a legrangosabb folyóiratokban közöltek [3, 4].
Novoselov és Geim 2004-ben izolálták először a grafént, és demonstrálták a benne megfigyelhető érdekes, újszerű fizikai jelenségeket [5]. A grafén tulajdonságai közül csak néhányat kiemelve is megérhetjük, hogy miért övezi rendkívüli érdeklődés. Említhető például a korábbiakban nem tapasztalt mechanikai erősség és rugalmasság [6], a magas töltéshordozó-mozgékonyság [7] vagy az egyedi sávszerkezet [8]. Novoselov és Geim úttörő munkájukért 2010-ben átvehették a fizikai Nobel-díjat7.
A grafén felfedezése ugyanakkor nem csupán egyetlen anyag, hanem egy új anyagcsalád, az ún. kétdimenziós anyagok8, azaz egy új, eddig feltáratlan terület megtalálását jelentette. Közös bennük, hogy a tömbi anyagban az atomi síkokat csak van der Waals típusú erők tartják össze, amelyek nagyságrendileg gyengébbek, mint a síkon belüli atomokat összekötő kémiai kötések, így a síkok könnyen elválaszthatók, akár egyetlen rétegig.
Ezen anyagok esetében minden atom a felületen található, ezért a környezettel, az alátámasztó hordozóval és az esetlegesen ráhelyezett nanorészecskékkel való kölcsönhatás különösen nagy szerepet játszik. Például plazmonikus vagy szupravezető nanoszemcséket grafénra párologtatva ezeket a tulajdonságokat átörökíthetjük a grafén rétegbe, amely így szenzorként használható [9], illetve szupravezetővé tehető [10]. Az inert és a gázrészecskék számára áthatolhatatlan grafén ugyanakkor például a környezeti oxidációtól is védheti a kémiailag érzékeny szerkezeteket [11]. Ezen kölcsönhatások vizsgálata és kiaknázása rendkívül fontos a lehetséges alkalmazások szempontjából.
A kutatás célja grafénból, valamint fém vagy félvezető nanorészecskékből álló hibrid szerkezetek előállítása és vizsgálata. A nanotechnológiában leggyakrabban használt anyagok közül először az arany, az ón és a szilícium-oxid, ill. a grafén kölcsönhatását vizsgálom. Fontos megérteni, hogy a különböző hordozók hogyan befolyásolhatják a grafén fizikai tulajdonságait, milyen dópolást, ill. mechanikai feszültséget okoznak a grafénben. Érdekes kérdés, hogy együttesen a hibrid szerkezet hogyan viselkedik különböző külső hatások során.
Ha a grafént a jövőben elektronikai eszközökben akarjuk használni, akkor fontos feltérképezni, hogy a különböző kontaktáló fémek milyen hatással vannak a grafén elektronszerkezetére. Ennek érdekében különböző morfológiájú arany és ón felületre helyezett grafén elektronszerkezetét STS spektroszkópiával térképezem fel. A levegőn való tárolás, ill. a hőmérsékleti hatások degradálhatják a különböző anyagokat, kontaktusokat, ezért vizsgálom a hibrid szerkezetekben létrejövő rövid és hosszú távú változásokat AFM-mel, STM-mel és Raman-spektroszkópiával.
Arany nanoszemcsék9 felületi plazmonjainak10 kollektív gerjesztésével azok rezonanciába hozhatók és a gerjesztő elektromos teret (lézer) nagyságrendekkel növelhetik. Egymáshoz közel elhelyezett aranyszemcsék esetén akár 1011-es erősítés is létrehozható. Ha a részecskékre grafént helyezünk a rendszer kemiszorpciós aktivitása is növelhető. A felületerősített Raman-jelenségnek köszönhetően akár egyedi molekulákra is érzékeny szenzort készíthetünk [12]. A tervezett használathoz vizsgálom a rendszer lézeres besugárzással szembeni stabilitását.
A grafén/nanorészecske hibrid szerkezetek előállításához először egy adott hordozófelületen a választott anyagból nanoszemcséket hoztam létre. A megtisztított hordozóra (HOPG vagy SiO2) vékony fémréteget párologtattam, amelyből a felület és a fém relatív nedvesítési tulajdonságainak következtében folytonos film vagy különálló nanoszemcsék is keletkezhetnek. Például a párologtatott 5 nm vastag aranyréteg hőkezelés hatására 15-20 nm magas félgömbökké áll össze SiO2 hordozón [13]. Ezzel szemben a rendkívül sima HOPG grafit felületén hasonló aranyfilmből hőkezelés hatására több száz nm átmérőjű lapos szigetek képződnek [P1]. A grafit Ar+ ionos besugárzásával, azaz feldurvításával ugyanakkor a SiO2-on tapasztalható topográfiát érhetjük el [13]. Ónt párologtatva HOPG grafit felületre a fémből önszerveződő módon nanoszemcsék alakulnak ki közvetlenül a párologtatáskor [P4].
A rézre CVD-módszerrel növesztett grafént nedves kémiai módszerrel helyeztem át a nanoszemcsés mintáimra, úgy, hogy a grafénra hőre oldó ragasztószalagot préseltem, majd a réz hordozót réz-klorid és sósav elegyében leoldottam. Ezután a grafént és a ragasztószalagot a mintára nyomtam, majd 95 oC, a ragasztó oldási hőmérséklete fölé melegítettem, így a ragasztószalag levált, és a grafén a mintára került.
A grafénnal bevont nanorészecskék fizikai tulajdonságait korszerű, egymást kiegészítő módszerekkel vizsgáltam. A kialakított hibrid szerkezet morfológiáját atomerő mikroszkóppal11 (AFM) és pásztázó alagútmikroszkóppal12 (STM) mértem. Ez utóbbival nem csak a minták topográfiáját, hanem az elektronszerkezetben létrejövő változásokat is detektálhattam. Alagútspektroszkópia (STS) segítségével mértem a nanorészecskéknek a grafén lokális elektron-állapotsűrűségére gyakorolt hatását. Konfokális Raman spektroszkópia13 segítségével megállapíthatjuk a grafén rétegszámát, és az esetleges rácshibákról, a dópolásról és a grafénban lévő mechanikai feszültségről is kaphatunk információkat [14].
HOPG grafitra párologtatott vékony (5-8 nm) aranyfilmből hőkezeléssel nanoszigeteket hoztam létre, amelyekre CVD-grafént transzferáltam. A mintákat 650 oC-os hőkezeléseknek vetettem alá, és megállapítottam, hogy a hőkezelés után minden grafénnal fedett aranyfelületen (111) irányú kristálysík alakult ki az arany nanoszemcsék felületén, amely a grafén mintaadó tulajdonságát mutatja. A fedetlen tartományok rendezetlen felületűek maradtak. Megfigyeltem továbbá olyan nagy (5,1 nm, 7,7 nm) periódusú moirékat, amelyek kizárólag a kristálysíkok elforgatásával nem magyarázhatók. Szimulációk alapján igazoltuk, hogy ezek a nagy periódusú moiré mintázatok feszített hibrid struktúráknak felelnek meg, amelyek esetén az aranyfelület és a grafén rácstávolsága is torzul. Először sikerült kísérletileg megfigyelnem, hogy Au(111) felületen létrejövő moiré mintázat periódusa modulálja a grafén lokális állapotsűrűségét, és másodlagos Dirac-csúcsok kialakulásához vezet. Az elméleti jóslattal összhangban sikerült megállapítanom a moiré-hullámhossz és a másodlagos Dirac-csúcsok energetikai pozíciója közötti összefüggést. Megfigyeltem továbbá, hogy a különösen nagy hullámhosszú moiréstruktúra a grafén-hordozó távolság és a felületi hullámosság változásán túl már szobahőmérsékleten is töltés lokalizációt okoz. [P1]
1. ábra: a) A grafén állapotsűrűségének változása és a másodlagos Dirac-csúcsok energetikai pozíciója különböző moiréperiódusok esetén: 2,5 nm-zöld, 3,0 nm - kék, 5,1 nm - cián, 7,7 nm - magenta és sárga. b) 650 oC-on végzett hőkezelés után egy grafénnal fedett arany nanoszemcse felszíne, ill. a megfigyelhető különböző moirék hullámhossza nanométerben. [P1][forrás: Carbon 107 792-799. (2016)]
A fentihez hasonló eljárással HOPG grafitra kis mennyiségű (7-8 nm) ónréteget párologtattam, amely önszerveződő módon nanoszemcsékké állt össze, majd grafént transzferáltam a részecskékre. A grafén a gázmolekulák számára áthatolhatatlan membránt jelent, így alkalmas levegőn oxidálódó fémek korrozióvédelmére. Az ón nanoszemcsék esetén ezt a tulajdonságot kísérletileg ellenőriztem, és bemutattam, hogy az ón nanoszemcsék a grafén környezeti p-dópolását csökkentik, amely hatás a szemcsék közötti felfüggesztett tartományon is megmarad. Az általam készített mintákon Kassán végzett alacsonyhőmérsékletű STM-vizsgálatokkal kimutattuk a szupravezető közelségi hatást a grafén állapotsűrűségében az ón nanoszemcsékkel alátámasztott, ill. a felfüggesztett tartományokon is. Továbbá, ón-oxid nanoszemcsékre helyezett grafénben megmutattam, hogy a grafén rögzíti a felületen könnyen mozgó nanoszemcséket, így azokon is stabil méréseket lehet végezni. STS-spektroszkópiával a grafénon keresztül sikerült az ón-oxid szemcsék nagy (≈3 eV) tiltott sávját kimérnem. [P4]
2. ábra: a) STM felvétel a mintáról 300 K hőmérsékleten. Beágyazott kép: Atomi felbontású felvétel ón nanoszemcsével alátámasztott grafénról. b) STS felvétel a grafén állapotsűrűségéről 300 K-en. [P4][forrás: Carbon 124 611–617. (2017)]
SiO2-felületre párologtatott vékony aranyfilmből lokális, lézeres hőkezeléssel nanoszemcséket hoztam létre, majd erre grafént transzferáltam. Kontrollként tiszta SiO2-felületre helyezett grafént használtam. Sorozatban, egymás után több Raman-spektroszkópiai mérést végeztem a rendszereken különböző intenzitású fókuszált lézeres besugárzással. A magas intenzitású (6 mW) vizsgálattal lokálisan fűtve a mintát vizsgálhattam a grafén ellenállóságát a lézeres besugárzással szemben, míg az alacsony intenzitású (0,6 mW) vizsgálatokkal a mintában kialakuló dópolást és mechanikai feszültséget monitorozhattam. Az arany nanoszemcsék hőtágulási együtthatója pozitív, míg a graféné negatív, így a hőkezelés során jelentős húzóirányú mechanikai feszültség jött létre a grafénban, ami lézerfolt továbbmozgatásával relaxálódott. Így demonstráltam, hogy az alkalmazott lézerteljesítmény megválasztásával a grafénban lévő feszültséget dinamikusan hangolhatjuk. Megállapítottam, hogy míg a SiO2-hordozón lévő grafénban a lézeres besugárzás roncsolódást és jelentős p-dópolást okozott, addig az arany nanoszemcsékkel alátámasztott grafénben nem történt irreverzíbilis változás. Az irodalomban eddig csak a standard SiO2-hordozón vizsgálták a grafén tűrőképességét, ugyanakkor rámutattam, hogy az alátámasztó hordozó és valószínűsíthetően az azon kialakuló vízfilm ezt jelentősen befolyásolhatja. [P5]
3. ábra: a) és b) AFM felvétel a mintáról a lézeres hőkezelés előtt és után. c) a grafén Raman-spektrumának G és 2D csúcsának korrelációs ábrája. d) a grafén Raman-spektruma kis és nagy intenzitással (az összehasonlíthatóság kedvéért a 2D csúcs intenzitására normálva) [P5][forrás: Nanoscale (2018) doi: 10.1039/C8NR02848F]
A grafénnal fedett arany nanoszemcsékből készíthető, a felület-erősített Raman-jelenséget kihasználó eszközök kecsegtető lehetőséget jelentenek akár az egyedi molekulákra is érzékeny szenzorok területén. Ezek tervezésekor figyelembe kell venni, hogy az alkalmazott lézer intenzitása megfelelő legyen, azaz ne veszélyeztessük a rendszer stabilitását, ugyanakkor kellően nagy jel-zaj arányt érhessünk el. Továbbá figyelembe kell venni a hőmérséklet hatására lejátszódó egyéb folyamatokat, mint amilyen az esetleges felületi kristályosodás vagy oxidáció.
A továbbiakban a grafén lézeres besugárzással szembeni ellenállóságának vizsgálatát tervezem több, különböző nedvesítési tulajdonságú hordozón. Emellett más anyagból (pl. ezüst) készült nanorészecskékre transzferált grafén tulajdonságait is tervezem vizsgálni.
Kapcsolódó saját publikációk listája:
[P1]
A.
Pálinkás,
P. Süle, M. Szendrő, Gy. Molnár, C. Hwang, L. P. Biró és Z. Osváth
Moiré superlattices in strained graphene-gold hybrid nanostructures,
Carbon 107 792-799. (2016) doi:
10.1016/j.carbon.2016.06.081
[P2] A. Pálinkás, Gy. Molnár, Chanyong Hwang, L. P. Biró és Z.
Osváth
Determination of the STM tip-graphene repulsive forces by comparative STM and
AFM measurements on suspended graphene,
RSC Advances 6 pp. 86253–86258. (2016) doi:
10.1039/C6RA19660H
[P3] I. Hagymási, P. Vancsó, A. Pálinkás és Z. Osváth
Interaction effects in a chaotic graphene quantum billiard
PHYS. REV. B 95:(7) 075123. (2017) doi:
10.1103/PhysRevB.95.075123
[P4] A. Pálinkás, Gy. Molnár, G. Z. Magda, C. Hwang, L.
Tapasztó, P. Samuely, P. Szabó és Z. Osváth
Novel graphene/Sn and graphene/SnOx hybrid nanostructures: Induced
superconductivity and band gaps revealed by scanning probe measurements
Carbon 124 611–617. (2017) doi:
10.1016/j.carbon.2017.09.026
[P5] A. Pálinkás, P. Kun, A. A. Koós és Z. Osváth
Dynamic strain in gold nanoparticle supported graphene induced by focused
laser irradiation
Nanoscale (2018) accepted doi:
10.1039/C8NR02848F
Egyéb közlemények:
1. Pálinkás András, Molnár György, Osváth Zoltán:
Grafén/arany
hibrid nanoszerkezetek vizsgálata pásztázó alagútmikroszkópiával
Tavaszi Szél 2016. Tanulmánykötet. I. kötet. pp. 274-288. (2016)
Budapest, Doktoranduszok Országos Szövetsége
(ISBN:978-615-5586-09-6)
2. A. Pálinkás, P. Süle, Gy. Molnár, C. Hwang, L. P. Biró
és Z. Osváth
Investigation of graphene-gold hybrid nanostructures by scanning tunneling
microscopy and spectroscopy
7th Szeged International Workshop on Advances in Nanoscience SIWAN 7., Szeged
(2016) (ISBN:978-963-05-9801-9)
Linkgyűjtemény
1.
https://en.wikipedia.org/wiki/Graphene
2.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nanoparticle
3. http://www.energia.mta.hu/~osvath/
4. http://mta.hu/
5.
http://www.energia.mta.hu/
6.
https://www.mfa.kfki.hu/
7.
https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2010/
8.
https://en.wikipedia.org/wiki/Two-dimensional_materials
9.
https://www.sigmaaldrich.com/technical-documents/articles/materials-science/nanomaterials/gold-nanoparticles.html
10.
https://en.wikipedia.org/wiki/Plasmon
11.
https://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_force_microscopy
12.
https://en.wikipedia.org/wiki/Scanning_tunneling_microscope
13.
https://en.wikipedia.org/wiki/Raman_spectroscopy
Hivatkozások listája
1. E.P. Randviir, D.A.C. Brownson, C.E. Banks, A decade of graphene research: production, applications and outlook, Mater. Today 17 (2014) 426–432. doi:10.1016/j.mattod.2014.06.001
2. I. Khalil, N.M. Julkapli, W.A. Yehye, W.J. Basirun, S.K. Bhargava, Graphene-gold nanoparticles hybrid-synthesis, functionalization, and application in a electrochemical and surface-enhanced Raman scattering biosensor, Materials 9 (2016) 406. doi:10.3390/ma9060406.
3. G.Z. Magda, X. Jin, I. Hagymasi, P. Vancso, Z. Osvath, P. Nemes-Incze, C. Hwang, L.P. Biro, L. Tapaszto, Room-temperature magnetic order on zigzag edges of narrow graphene nanoribbons, Nature. 514 (2014) 608–611. doi:10.1038/nature13831.
4. L. Tapasztó, T. Dumitrica, S.J. Kim, P. Nemes-Incze, C. Hwang, L.P. Biró, Breakdown of continuum mechanics for nanometer wavelength rippling of graphene, Nat. Phys. 8 (2012) 1–14, doi:10.1038/nphys2389.
5. K.S. Novoselov, A.K. Geim, S.V.S. Morozov, D. Jiang, Y. Zhang, S. V. Dubonos, I. V. Grigorieva, A.A. Firsov, Electric field effect in atomically thin carbon films, Science 306 (2004) 666–669. doi:10.1126/science.1102896.
6. C. Lee, X. Wei, J. Kysar, J. Hone, Measurement of the elastic properties and intrinsic strength of monolayer graphene, Science 321 (2008) 385–8. doi:10.1126/science.1157996.
7. K.I. Bolotin, K.J. Sikes, Z. Jiang, M. Klima, G. Fudenberg, J. Hone, P. Kim, H.L. Stormer, Ultrahigh electron mobility in suspended graphene, Solid State Commun. 146 (2008) 351–355. doi:10.1016/J.SSC.2008.02.024.
8. Geim, A. K. & Novoselov, K. S. The rise of graphene. Nature Materials 6, 183–191 (2007) doi:10.1038/nmat1849
9. Z. Fang, Y. Wang, Z. Liu, A. Schlather, P.M. Ajayan, F.H.L. Koppens, P. Nordlander, N.J. Halas, Plasmon-induced doping of graphene, ACS Nano. 6 (2012) 10222–10228. doi:10.1021/nn304028b.
10. A. Allain, Z. Han, V. Bouchiat, Electrical control of the superconducting-to-insulating transition in graphene-metal hybrids, Nat. Mater. 11 (2012) 590–4. doi:10.1038/nmat3335.
11. V. Berry, Impermeability of graphene and its applications, Carbon 62 (2013) 1–10. doi:10.1016/j.carbon.2013.05.052.
12. S. Nie, S.R. Emory, Probing single molecules and single nanoparticles by surface-enhanced Raman scattering, Science 275 (1997) 1102–1106. doi:10.1126/science.275.5303.1102.
13. Z. Osváth, A. Deák, K. Kertész, G. Molnár, G. Vértesy, D. Zámbó, C. Hwang, L.P. Biró, The structure and properties of graphene on gold nanoparticles, Nanoscale 7 (2015) 5503–5509. doi:10.1039/C5NR00268K.
14. A.C. Ferrari, D.M. Basko, Raman spectroscopy as a versatile tool for studying the properties of graphene, Nat. Nanotechnol. 8 (2013) 235–246. doi:10.1038/nnano.2013.46.